BirNumaram
Gönderici Bilgileri
Ürün Bilgileri
İade işleminde nelere dikkat etmeliyim?

Sitemizden almış olduğunuz ürünü, iade şartlamıza uygun bir şekilde iade edebilmek için şu noktalara dikkat etmelisiniz;

Ürünü iade etmek istiyorsanız, 7 gün içerisinde işlemleri gerçekleştirmelisiniz

Almış olduğunuz ürünün iade şartları siparişinizi oluşturuken ödeme öncesi son aşamamada karşınıza gelecek"satış sözleşmesi" bölümünde yazmaktadır.Lütfen burayı dikkatli okuyarak onaylayınız. Ayıplı mal söz konusu ise, 1 ay içersinde, sorunu bildirmesilisiniz. Ürünü göndermeden önce, iade formunu doldurarak iade başvurusunda bulunmalı, başvurunuz için tarafımızdan onay almadan ürünü göndermemelisiniz. Ürünü gönderirken, ürünle birlikte tarafınıza ulaşan bütün aksesuarları, faturanızı, iade işlemiyle ilgili başvurunuzu ya da iade formunun print edilmiş halini eksiksiz olarak ürün ile birlikte göndermilisiniz.

İade Sonrası Ücretim ne zaman elime ulaşır?

birnumaram.com, iade şartlarını yerine getirmesi durumunda, iade edilen ürünlerin bedelini, cayma hakkı veya ayıplı malbildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 10 (on) gün içerisnde iade eder.İade işlemlerinde kargo ücreti kime aittir?Cayma hakkı kullanılarak 30 gün içinde iade edilen ürünlerde kargo bedeli müşteri veya tüketiciye aittir. Teknik sorunveya ayıplı ürünler için kargo masrafı Birnumaram Bilişim Hizmetleri A.Ş.'ye aittir. Fakat müşteri veya tüketici ürünümutlak suretle Birnumaram Bilişim Hizmetleri A.Ş.'nin sistemde yayınlanan anlaşmalı kargo firmalarından birisi ilegöndermesi gerekmektedir. ürününü Birnumaram Bilişim Hizmetleri A.Ş.'nin anlaşmalı olmadığı bir kargo firması ile iadeetmesi halinde kargo ücreti müşteri veya tüketiciye ait olacaktır. Bunun dışında yapılan sözlü beyanlar kesinlikle kabuledilmeyecektir. (Müşteri temsilcisi ile görüştüm xxx kargo firması ile gönderebilirsiniz dedi gibi bir beyanatgeçersizdir)

Aldığım ürün arızalı çıkarsa ne yapmalıyım?

Satın almış olduğunuz ürünün arızalı çıkması durumunda, arızanın, kullancı hatasından meydana gelmediğini belirten veyetkili servis tarafından hazırlanan bir rapor ile birlikte, tarafımıza başvurarak, ürününüzün ücretsiz olarak değişiminigerçekleştirebilirsiniz. Size en yakın yetkili servisi, Garanti Belgesinde yazılı olan yetkili servis listesinden yadafirmamızdan öğrenebilrsiniz. Yetkili servise başvuruken, ürünün faturası ve garanti belgesinide yanınızda bulundurunuz.Bölgenizde yetkili servis bulunmaması halinde, ürünü yetkili servise kargo ile gönderebilirisiniz. Aldığınız ürün sizeulaştıktan sonra bozuk dahi çıksa yetkili servisin değiştirme kararı olmadan değiştirme işlemi yapılmaz. Tamir edilerekgeri gönderilir. Şayet fabrikasyon üretimlerinde arıza olduğu belirlenir ve tamiri mümkün değil ise tarafımızdan yenisiile değiştirilir.

Ürünümde sonradan oluşabilecek arızalar için ne yapabilirim?

Satın aldığınız ürünün, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması durumlarında, ürününüzgaranti süresi içinde ücretsiz olarak yetkili servis istasyonu tarafından tamir edilir.Garanti şartları ile ilgili detaylı bilgiyi garanti şartları bölümümüzde bulabilirsiniz. Bu işlemlerinizin rahat birşekilde gerçekleştirilmesi için, garanti belgesi yada ürünün faturasını hazır bulundurmanız gerekir. Bölgenizde yetkiliservis bulunmaması halinde, ürünü kargo ile yetkili servis adresine gönderebilirisniz.
Güvenlik Resmi *
Lütfen resimdeki 3 karakterli yazıyı kutuya sırasıyla yazınız
Güvenlik Resmi